Budownictwo mieszkaniowe. Polska coraz mocniejsza na tle Europy

Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby oddawanych nowych mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców - wynika z przygotowanego przez firmę Deloitte raportu „Property Index 2017”.

 

Pod koniec lipca pisaliśmy, powołując się na dane GUS-u: wyniki budownictwa mieszkaniowego po pierwszym półroczu 2017 roku są lepsze niż rok temu, a w województwie pomorskim zanotowano najwyższy spośród wszystkich regionów wzrost liczby ukończonych mieszkań (o 40% w porównaniu r/r). Do tych dobrych i interesujących z punktu widzenia działalności Allconu Budownictwo informacji, można dodać kolejne. Statystyki zebrane przez firmę Deloitte w raporcie „Property Index 2017” wyraźnie pokazują, że Polska, traktowana jako rynek krajowy, w niektórych kategoriach wyraźnie goni Europę[*]. Przygotowana analiza dotyczy rynku mieszkaniowego i deweloperskiego w Europie i ma charakter porównawczy. Badanie, jak informują autorzy, koncentruje się na opisie czynników, które oddziałują na rozwój rynków mieszkaniowych oraz porównuje ceny lokali mieszkaniowych w wybranych europejskich krajach i miastach. Zawarte w raporcie dane dotyczą 2016 roku.

 

Polska: mieszkaniowy plac budowy

Nie powinno dziwić, że w liczbach bezwzględnych mieszkań oddawanych do użytkowania w Polsce jest mniej niż w takich krajach jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy. Ale kalkulacja polegająca na sprawdzeniu ile mieszkań oddaje się w danym kraju w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, jest dla Polski bardzo korzystna. Zeszłoroczny wynik 163,4 tys. oddanych nowych mieszkań oznacza, że na tysiąc Polaków przypadło 4,3 z nich. To tyle samo co w Belgii, która razem z Polską zajęła pod tym względem ex aequo 2. miejsce za Francją. Bardzo korzystnie prezentuje się też liczba rozpoczętych budów. W 2016 roku wystartowały realizacje ponad 170 tys. nowych mieszkań, a to mniej jedynie od Francji i Niemiec. Jak policzył portal Muratorplus.pl: to mniej więcej tyle, ile łącznie w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Czechach i na Węgrzech.

 

My też budujemy Europę

Widać więc wyraźnie, że polski rynek budownictwa mieszkaniowego rośnie i jest coraz lepiej widoczny na tle innych europejskich Państw. Oczywiście wciąż nie jest pozbawiony rys, np. Polska wciąż nie najlepiej wypada w rankingach pod względem relacji zarobków do cen mieszkań czy ich całkowitej liczby na tysiąc mieszkańców. Ale z pewnością koniunktura dla nowych inwestycji mieszkaniowych jest obecnie dobra. Widać to również po naszej obecnej działalności – w portfelu realizacji Allconu Budownictwo ta kategoria zajmuje ważne miejsce. Większość prowadzonych przez nas w ostatnim czasie budów to właśnie prace nad powstającymi osiedlami mieszkaniowymi. Do tej pory w 2017 roku ukończyliśmy budowę 4 osiedli mieszkaniowych i prowadzimy obecnie prace na kolejnych 4 inwestycjach.

 

 

[*] Pełny raport do pobrania tutaj: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_en_property_index%202017_020817.pdf.

 


O ALLCON Budownictwo:

ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o. to pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).