Allcon Budownictwo ukończył hotel na gdańskiej starówce

• Allcon Budownictwo zakończył budowę Hotelu Długi Targ IBB, inwestycji zlokalizowanej na gdańskim Starym Mieście.

• W obiekcie znajduje się 90 pokoi i apartamentów, zaplecze biznesowe oraz powierzchnia handlowa.

• Inwestorem hotelu jest Długi Targ Hotel Management Sp. Z o.o.

Hotel Długi Targ IBB tworzą trzy zabytkowe kamienice znajdujące się przy zbiegu ulic Długi Targ 14-16 i Mieszczańskiej. Budynki zostały poddane gruntownej renowacji oraz uzupełnione o nowo wybudowane skrzydło położone wzdłuż ul. Mieszczańskiej. Obiekt jest więc zlokalizowany w samym centrum Gdańska, w bezpośredniej bliskości fontanny Neptun oraz Dworu Artusa. Realizacja inwestycji była prowadzona pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

- Budownictwo hotelowe to jedna z naszych kluczowych specjalizacji, mamy w portfolio kilkanaście ukończonych obiektów tego typu. Hotel Długi Targ IBBto kolejna referencyjna realizacja w naszym dorobku. Cieszymy się, że mogliśmy być zaangażowani w prace przy pierwszym projekcie Inwestora na pomorskim rynku. Ponadto źródłem satysfakcji jest dla nas ukończenie budowy w tak istotnej dla Gdańska, prestiżowej lokalizacji - mówi Mariusz Białek, Prezes Zarządu w Allcon Budownictwo.

W efekcie przeprowadzonych prac budowlanych powstał hotel o łącznej powierzchni 4,5 tys. m2 oraz kubaturze 19,5 tys. m³. Oprócz 90 nowocześnie urządzonych pokoi i apartamentów na siedmiu kondygnacjach budynku, znajduje się część pełniąca funkcję zaplecza biznesowego. Na ostatniej kondygnacji obiektu usytuowana jest sala śniadań oraz wydzielone zaplecze hotelu. Na parterze oraz w piwnicy przygotowano w standardzie deweloperskim powierzchnie handlowo-usługowe.

Archeolodzy na budowie nowoczesnego hotelu Warto przypomnieć, że lokalizacja inwestycji nie pozostała bez wpływu na przebieg prac. Podczas budowy na działkach przy ul. Długi Targ 14-16 natrafiono na fragmenty murów gotyckich i drewnianej zabudowy mieszczańskiej. Najstarsze znalezione relikty pochodziły z ok. II połowy XIV wieku. Archeolodzy ustalili, że pierwotne zagospodarowanie działek zostało znacząco przebudowane w połowie XV wieku. Odkryto także pochodzące z drugiej połowy XVI wieku pozostałości drewnianej zabudowy mieszczańskiej – oficyny oraz latryny. Znaleziono w nich dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku, m.in. dzbanek kamionkowy oraz naczynia ceramiczne. Znalezienie pozostałości dawnej zabudowy było możliwe, ponieważ po zniszczeniach II wojny światowej kamienice zostały odbudowane jako krótsze niż oryginalne budynki. Mury są jednak zachowane tylko szczątkowo, ponieważ w latach 70. XIX wieku parcele zostały całkowicie zabudowane.

- Przypomnę, że w przeszłości mieliśmy już możliwość realizowania inwestycji hotelowej przy ul. Długi Targ w Gdańsku – byliśmy generalnym wykonawcą 5-gwiazdkowego obiektu Radisson Blu. Z punktu widzenia generalnego wykonawcy to na pewno wymagająca lokalizacja. Prowadzenie prac budowlanych w ścisłym centrum turystycznym miasta oraz w historycznym otoczeniu zawsze sprawia, że budowa jest w pewnym zakresie nieprzewidywalna. Tym bardziej cieszę się, że po raz kolejny udowodniliśmy, że nawet trudne warunki wynikające z prestiżowego miejsca nie mają wpływu na obniżenie jakości naszych działań czy termin realizacji prac – podsumowuje Mariusz Białek.


Allcon Budownictwo Sp. z o.o. to pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).