Jak realizować luksusowe inwestycje mieszkaniowe?

Publikujemy zapis wywiadu, jakiego Mariusz Białek, prezes ALLCON Budownictwo, udzielił serwisowi HouseMarket.pl. Rozmowa dotyczy budowy luksusowych apartamentowców.


Czy luksusowe mieszkania i apartamenty wymagają od generalnego wykonawcy innego spojrzenia na inwestycję? Jakie wyzwania dla generalnego wykonawcy niesie za sobą budowa apartamentowca? Czy można znaleźć jakieś cechy charakterystyczne (z pkt widzenia generalnego wykonawcy), typowe dla luksusowych inwestycji?

Luksusowe mieszkania wyróżniają się na tle innych realizacji z zakresu budownictwa mieszkaniowego. Myślę tu nie tylko o szczególnie wysokiej jakości materiałach wykończeniowych, ale również o rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych w instalacjach sanitarnych czy elektrycznych. Wymagania definicji „luksusowy” powodują, że generalny wykonawca musi zadbać zarówno o zaawansowaną technologię montażu, jak i zaawansowaną automatykę sterowania takimi rozwiązaniami. W klasie premium liczy się również estetyka dopasowana do najwyższych oczekiwań odbiorców, ale jednocześnie spełniająca zadania użytkowe. Stąd też konieczność przemyślenia w najdrobniejszych szczegółach komunikacji stref wspólnych czy funkcjonalności recepcji. Można zauważyć, że na dzisiejszym rynku pojawia się coraz więcej inwestycji, które aspirują do miana prestiżowych, a tym samym wykorzystuje się przy ich realizacji rozwiązania, które dotychczas były zarezerwowane dla najwyższej klasy luksusu. Z perspektywy wykonawcy realizacja takich zadań to szczególne wyzwanie również ze względu na prestiż, jaki im towarzyszy. Często są to flagowe, silnie komunikowane inwestycje dewelopera. Powstają one w istotnych dla miast lokalizacjach, co niekiedy może powodować trudności w organizacji placu budowy. Zwłaszcza w przypadku ustalenia krótkiego terminu realizacji prac. Te uwarunkowania sprawiają, że dla inwestorów ważne jest, aby generalni wykonawcy mieli duże doświadczenie w budowie apartamentowców.

Jaka inwestycja apartamentowa była dla Państwa największym wyzwaniem i dlaczego?

Obawiam się, że nie da się wyróżnić tylko jednej inwestycji. W filozofii naszego funkcjonowania jest traktowanie każdej realizacji z poziomu najwyższej jakości wykonawstwa. Równocześnie wszystkie zbudowane przez nas obiekty zawierają elementy specyficzne wyłącznie dla nich. Część z nich powstała w prestiżowych lokalizacjach, w przypadku innych na uwagę zasługują zastosowane rozwiązania architektoniczne, technologiczne. Do naszych referencyjnych obiektów w kategorii budownictwa mieszkaniowego o wysokim standardzie zaliczamy m.in. gdyńskie obiekty: Biały Dwór oraz Villa Nova, a także Apartamentowiec Jastarnia.

Czy polskie realizacje odbiegają od tych realizowanych w innych krajach Europy?

Nie można powiedzieć, aby inwestycje realizowane na zagranicznych, rozwiniętych rynkach wyróżniały się pod względem prowadzenia prac budowlanych czy standardu obiektów premium w zestawieniu z budowami prowadzonymi w Polsce. Pod względem materiałów, technologii czy organizacji budowy w naszym kraju stosowane są najwyższe europejskie standardy.

Nad jakimi realizacjami z górnej półki teraz Państwo pracujecie, a jakie macie w planach?

W ciągu wielu lat obecności na pomorskim rynku mieliśmy okazję wybudować kilkadziesiąt budynków mieszkaniowo-usługowych. Spośród obecnie realizowanych przez nas inwestycji warto z pewnością wymienić Waterlane Island, budowany dla spółki LP Chmielna apartamentowiec klasy premium. W zlokalizowanym w Gdańsku na Wyspie Spichrzów obiekcie znajdować się będą zarówno apartamenty mieszkalne, jak i hotelowe do przeznaczenia na wynajem, a także lokale usługowe, SPA z basenem, dwoma saunami, jacuzzi i siłownią. To wymagający projekt w ważnej dla miasta lokalizacji. Jestem jednak pewny , że budynek powstanie na czas i przy zachowaniu wysokiej jakości prowadzonych prac. Realizujemy także szereg inwestycji własnych w ramach Grupy Allcon. W tym miejscu warto wymienić przede wszystkim kontynuację projektu Kamienice Malczewskiego – osiedla, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. To zlokalizowana blisko centrum Gdańska, kameralna i starannie zaprojektowana inwestycja z lokalami w wysokim standardzie, a także autorskim projektem aranżacji wnętrz z galerią obrazów współczesnych artystów. Zakończenie obu wymienionych budów zaplanowane jest na drugą połowę 2017 roku.


O ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o.

To pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).