Ostatni budynek osiedla Awiator skończony

  • Generalny wykonawca ALLCON Budownictwo zakończył budowę czwartego, ostatniego budynku w kompleksie mieszkaniowo-usługowym Awiator.
  • W lokalizowanych w Gdańsku Zaspie budynkach znajduje się łącznie prawie 600 mieszkań o powierzchni od 33,61 do 113,00 m2.
  • Koncepcją architektoniczną inwestycja wpisuje się w historię swojej lokalizacji – do 1974 roku znajdowało się tu pierwsze na Pomorzu lotnisko.

Awiator jest zespołem czterech budynków wielorodzinnych – kubatura każdego z nich wynosi ok. 62 tys. m3, a całkowita powierzchnia użytkowa ok. 16 tys. m2, w tym ok. 9,2 tys. m2 to powierzchnia użytkowa mieszkań, których na całym osiedlu znajduje się 592. W części parterowej obiektów znajdują się lokale handlowo-usługowe. Inwestycja zlokalizowana jest w Gdańsku Zaspie przy prowadzącej nad morze Al. Jana Pawła II. Ostatni z budynków osiedla został ukończony  pod koniec 2016 roku, poprzednie obiekty były natomiast oddawane do użytkowania w 2012, 2014 i 2015 roku.

- Duża skala tej inwestycji z pewnością stanowiła dla nas realizacyjne wyzwanie. Pomimo tego każdy z etapów osiedla oddawany był w terminie, a niekiedy odbiory mieszkań odbywały się przed czasem. Awiator wyróżnia się na trójmiejskiej mapie inwestycji mieszkaniowych ciekawą koncepcją architektoniczną, ściśle powiązaną z lotniczą historią Gdańska Zaspy – mówi Mariusz Białek, Prezes Zarządu w ALLCON Budownictwo.

Deweloperem Awiatora jest spółka ALLCON Osiedla, która wraz z ALLCON Investment i ALLCON Budownictwo wchodzi w skład Grupy ALLCON.

Osiedle na dawnym lotnisku

W lokalizacji ukończonej właśnie inwestycji do 30 marca 1974 r. funkcjonowało lotnisko „Gdańsk-Wrzeszcz”. Był to pierwszy tego typu obiekt na Pomorzu i jeden z pierwszych w Europie. Likwidacja lotniska umożliwiła wybudowanie w Gdańsku nowej dzielnicy mieszkaniowej - Zaspy. O przeszłości tego miejsca przypominają obecnie nazwy znajdujących się w tym rejonie miasta ulic: Startowej, Pilotów, Żwirki i Wigury oraz Dywizjonu 303. Awiator wpisuje się w tę koncepcję przywoływania historii zarówno nazwami budynków, jak i rozwiązaniami architektonicznymi. Ustawienie składających się na inwestycję obiektów Alfa, Bravo, Charlie i Delta pod łagodnym kątem do Al. Jana Pawła II imituje pozycję samolotu na linii startu, wejścia do części wspólnych nawiązują do konstrukcji skrzydeł, a w poczekalniach i portierniach znajdują się lotnicze detale, takie jak modele samolotów czy fotografie wykonane z lotu ptaka.

Kolejne inwestycje w budowie

Obecnie ALLCON Budownictwo jest w trakcie realizacji czterech inwestycji mieszkaniowych w ramach Grupy ALLCON. W Gdańsku powstają osiedla Kamienice Malczewskiego 2 oraz Królewskie Wzgórze, natomiast w Gdyni trwają prace na budowach Willi Park oraz Osiedla Gdyńskiego. Spółka jest obecnie zaangażowana także w powstawanie trzech obiektów mieszkaniowych i apartamentowych dla zewnętrznych inwestorów: WATERLANE ISLAND, Neptun Park IV oraz Zatoka Komfortu. Generalny wykonawca ma obecnie na koncie 17 ukończonych realizacji mieszkaniowych i apartamentowych, w tym liczące po kilkaset lokali mieszkalnych gdyńskie kompleksy Kaskada Redłowska i Witawa. Łączna kubatura znajdujących się w portfolio spółki obiektów tej kategorii to 880 tys. m3, natomiast powierzchnia użytkowa mieszkań ok. 200 tys. m2. Budownictwo mieszkaniowe jest obok biurowego, hotelowego i przemysłowego głównym filarem działalności spółki.


O ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o.

To pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).