Turystyka a trójmiejski rynek mieszkaniowo-apartamentowy

Turystyczny potencjał Trójmiasta wywiera silny wpływ na lokalny rynek budownictwa mieszkaniowego i apartamentowego. Czym charakteryzują się inwestycje tej kategorii oraz gdzie dokładnie powstają?

Trójmiasto jest jedną z najważniejszych lokalizacji turystycznych w Polsce, której siła oparta jest oczywiście na bliskości Morza Bałtyckiego, ale również na bogatej ofercie kulturalno-rozrywkowej, z której mogą korzystać przyjezdni. Te cechy naszego regionu wywierają zauważalny wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych i apartamentowych, których zakup stanowi atrakcyjną możliwość dla osób spoza regionu. W Trójmieście zauważalny jest duży ruch w tym obszarze, a deweloperzy widzą potencjał zwłaszcza w sprzedaży mieszkań o wysokim, luksusowym standardzie.

Przeznaczenie mieszkania

W powszechnej praktyce rynkowej można wyróżnić kilka rodzajów podejścia do nabycia i późniejszego wykorzystania tego typu lokali na cele turystyczne. Część właścicieli korzysta z nich wyłącznie na własny użytek, czyli mieszkania stanowią prywatną bazę noclegową na czas urlopu. W innych przypadkach nieruchomości traktowane są jako apartamenty hotelowe, czyli lokale przeznaczone przede wszystkim na krótkoterminowy wynajem w czasie letniego sezonu turystycznego. Obecne są także rozwiązania w pewien sposób łączące oba te podejścia, np. korzystanie z mieszkania na własny użytek w lecie i długoterminowy wynajem przez pozostałą część roku.

Które lokalizacje są atrakcyjne?

Najpopularniejsze z turystycznego punktu widzenia lokalizacje znajdują się oczywiście w trójmiejskim pasie nadmorskim – ważnymi miejscami są m.in. Gdańsk Jelitkowo, Dolny Sopot czy Gdynia Orłowo. Bardzo istotnym punktem na mieszkaniowo-apartamentowej mapie Trójmiasta jest również centrum Gdańska. Obecnie to przede wszystkim dynamicznie rewitalizowana, znajdująca się w historycznym sercu miasta Wyspa Spichrzów.

Charakterystyka inwestycji

Charakterystykę obiektów, którymi bardzo często interesują się klienci spoza Trójmiasta, dobrze oddają dwie realizowane obecnie przez ALLCON Budownictwo inwestycje. Pierwsza z nich, apartamentowiec klasy premium Waterlane Island dla spółki LP Chmielna, to powstający na gdańskiej Wyspie Spichrzów apartamentowiec o 9 kondygnacjach naziemnych i podziemnej hali garażowej. W budynku znajdować się będą apartamenty o powierzchni od 31 do 53 m2 – zarówno mieszkalne, jak i hotelowe do przeznaczenia na wynajem. Inwestycja łączy cechy mieszkaniowo-hotelowe z usługowymi – właściciele apartamentów i ich lokatorzy będą mieli do dyspozycji m.in. SPA z basenem, jacuzzi, siłownią oraz lokale usługowe. Prace budowlane trwają od lipca 2016 roku, zakończenie realizacji obiektu jest zaplanowane na koniec 2017 roku. Z kolei Neptun Park – obecnie trwają procedury odbiorowe, prace budowlane już się zakończyły – to osiedle położone w Gdańsku Jelitkowie. Jego atutem są: lokalizacja bezpośrednio przy plaży i tuż przy popularnym wśród turystów i mieszkańców miasta Parku Reagana, bliskość Sopotu oraz dogodne połączenia komunikacyjne z centrum Gdańska i lotniskiem w Rębiechowie. Na obecnym etapie budowy powstają 184 mieszkania o powierzchni od 33 do 198 m2.

Obserwując rynek z perspektywy generalnego wykonawcy, można zauważyć, że tego typu inwestycje charakteryzuje dbałość o jak najwyższy standard znajdujących się w ofercie mieszkań. Aspirują one do miana prestiżowych i stosuje się w nich rozwiązania, które do niedawna zarezerwowane były dla najwyższej klasy budownictwa mieszkaniowego. Trzeba pamiętać, że tego typu inwestycje to często flagowe, „głośne” realizacje dewelopera, które są prowadzone nie tylko w istotnych dla miasta lokalizacjach, co powoduje pewne trudności w organizacji placu budowy, ale muszą także zostać ukończone w krótkim terminie. To dlatego dla inwestorów ważne jest, aby wybrani przez nich generalni wykonawcy mieli duże doświadczenie w budowie apartamentowców.


O ALLCON Budownictwo:

ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o. to pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).