Budownictwo mieszkaniowe nadal „rośnie”

W ciągu ośmiu miesięcy 2017 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba obiektów, których budowę rozpoczęto. To główne wnioski z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Pierwotny rynek mieszkań ma się bardzo dobrze. Potwierdza to publikacja GUS-u, w której zostały podsumowane wyniki sektora mieszkaniowego w okresie styczeń - sierpień 2017 roku.  Wynika z nich, że łącznie do użytkowania oddano 108 902 mieszkania. O 9,6% więcej niż w 2016 r., w którym de facto także odnotowano wzrost o 12,8%.

Firmy deweloperskie zawyżają poziom

Największy udział w tym budowlanym sukcesie mają deweloperzy, którzy w badanym okresie oddali do użytkowania 53 241 mieszkań. Stanowiło to aż 48,9% ogólnej liczby lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania - o 12,6% więcej niż w 2016 r. Pozostali inwestorzy (indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, budownictwo społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) oddali do użytkowania łącznie 55 661 mieszkań, z czego najwięcej, bo aż 52 485 to lokale inwestorów indywidualnych. W spółdzielniach mieszkaniowych oddano do użytkowania 1 328 mieszkań. Z kolei w budownictwie społecznym czynszowym były to 1 103 mieszkania, w komunalnym – 686, a w zakładowym – 59.

Na podstawie opublikowanych przez GUS danych można również wnioskować, że w 2018 r. utrzyma się ta tendencja wzrostowa. Wskazuje na to liczba wydanych pozwoleń i zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę mieszkań. Odnotowano ich 169 219, o 24,8% więcej niż w 2016 r. Wzrosła także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 143 862, o 22,4% więcej niż przed rokiem.

Tendencja wzrostowa we wszystkich województwach

Co ciekawe, wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, odnotowano we wszystkich województwach. Województwo pomorskie, tak istotne z punktu widzenia naszej działalności, osiągnęło wynik 14 360 mieszkań. Dla porównania, w 2016 r. było to 10 625 lokali mieszkalnych. Lepszy rezultat udało się osiągnąć tylko w czterech województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

***

Warto zauważyć, że jako Allcon Budownictwo mamy w tych wynikach swój wcale nie taki drobny udział. Budownictwo mieszkaniowe zajmuje przecież ważne miejsce w portfelu realizowanych inwestycji naszej spółki. Tylko w tym roku ukończyliśmy trójmiejskie osiedla: Awiator, Królewskie Wzgórze i Neptun Park IV, a także obiekt Zatoka Komfortu w Jastarni. Jesteśmy również na ostatniej prostej budowy WATERLANE ISLAND, a także trwają budowy: Osiedla Gdyńskiego, Willi Park, Domów Pod Koroną i Kamienic Malczewskiego 2. Dodatkowo w październiku rozpoczynamy budowę kolejnych inwestycji tej kategorii – o tym w szczegółach będziemy mogli niebawem poinformować.


O ALLCON Budownictwo:

ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o. to pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).