Budownictwo mieszkaniowe rośnie w woj. pomorskim

  • W 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania w woj. pomorskim wzrosła o 20% w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

  • To 2. największa spośród odnotowanych w minionym roku dynamika wzrostu z wszystkich województw.

  • Przedstawiciele branży prognozują, że 2018 będzie dla Pomorza kolejnym udanym rokiem pod względem budownictwa mieszkaniowego.

 

Główny Urząd Statystyczny podsumował wyniki sektora mieszkaniowego w 2017 roku. Zgromadzone dane potwierdzają, że rynek odnotowuje stały wzrost. Od stycznia do grudnia w całym kraju do użytkowania oddanych zostało ponad 178 tys. mieszkań (w tym prawie 90 tys. wybudowanych przez deweloperów, czyli przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem). To o 9,1% więcej w porównaniu z 2016 rokiem. Wydano także o 18,3% więcej pozwoleń oraz zgłoszeń projektów budowlanych - łącznie dla 250 tys. mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 205 tys., czyli o 18,4%.
 

Do czołówki województw, w których branża obserwuje największy ruch, należy pomorskie. Ten region był na koniec grudnia 2017 roku 5. pod względem liczby oddanych do użytkowania mieszkań (15,7 tys.) – więcej mieszkań pojawiło się na rynku jedynie w woj. mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Jednocześnie pomorski wynik był aż o 20% wyższy niż w 2016 roku. Tylko w woj. kujawsko-pomorskim wzrost okazał się większy (23%), choć należy odnotować, że w tym regionie oddano do użytkowania ponad 2 razy mniej mieszkań.

Jako generalny wykonawca zaangażowany w realizację inwestycji mieszkaniowych na rynku pomorskim nie tylko pozytywnie oceniamy zeszły rok w tej kategorii budownictwa, ale też z optymizmem patrzymy na najbliższe miesiące. Dane GUS-u pokazują bowiem wyraźnie, rośnie nie tylko liczba oddawanych do użytkowania mieszkań, lecz również liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych realizacji. To w połączeniu z dużym popytem na zakup lokali w Trójmieście sprawia, że nawet ostrożne prognozy są dobre – mówi Mariusz Białek, Prezes Zarządu w Allcon Budownictwo.

 

Realizacje mieszkaniowe ALLCONU Budownictwo

Inwestycje mieszkaniowe stanowią blisko 60% wszystkich zleceń realizowanych przez spółkę na przełomie 2017 i 2018 roku. Allcon Budownictwo należy do czołowych firm działających w tym obszarze na terenie województwa pomorskiego. Aktualnie wykonywane przez spółkę obiekty to: Domy Pod Koroną, Kamienice Malczewskiego II, Nexo Apartamenty na Klifie, Osiedle Gdyńskie, Willa Park i Zielona Aleja (wszystkie dla Allconu Osiedla) oraz Waterlane Island i Apartamenty Dolny Sopot dla zewnętrznych inwestorów. Generalny wykonawca zrealizował do tej pory 20 inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego i apartamentowego - ich łączna kubatura to 880 tys. m3, natomiast powierzchnia użytkowa mieszkań ok. 250 tys.


Allcon Budownictwo Sp. z o.o. to pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).