ALLCON WYBUDUJE BIUROWIEC SYLVA W TECHNOLOGII CLT - zdjęcie główne

Zakład produkcyjny Sylva w Wielu to część działającej od 1948 roku francuskiej grupy Piveteaubois, specjalizującej się w wytwarzaniu drewna konstrukcyjnego, elewacyjnego oraz wyrobów drewnianych dla architektury ogrodowej i krajobrazu. Planując budowę swojej nowej siedziby inwestor poszukiwał godnego zaufania, sprawdzonego wykonawcy, gwarantującego rzetelną realizację nowatorskiego budynku biurowego.

„O wyborze ALLCONu zadecydował duży wachlarz wykonanych budynków biurowych, otwartość na projekty niestandardowe i profesjonalne podejście do klienta. Spodobało się nam ich natychmiastowe zaangażowanie w projekt oraz umiejętność merytorycznego uzasadnienia przedstawionej oferty. Dzięki temu mogliśmy szybko wyjaśnić wszelkie wątpliwości i szczegółowo omówić konkretne rozwiązania.” – wspomina Igor Duda, kierownik projektu ds. inwestycji budowlanych Sylva.

Biurowiec zaprojektowała renomowana pracownia APA Wojciechowski Architekci, znana z takich realizacji, jak kompleks Elektrownia Powiśle, wieżowce Skyliner w Warszawie czy biurowce Officyna, Alchemia II oraz osiedle Riverview w Gdańsku.

Największym wyróżnikiem nowego obiektu będzie zastosowanie do budowy drewna w technologii CLT (Hexapli: nazwa własna producenta). CLT (ang.: Cross-laminated timber) to nowoczesny materiał konstrukcyjny, produkowany z warstw drewna układanych krzyżowo i klejonych pod ciśnieniem. Efektem takiego procesu jest uniwersalny materiał o dużej wytrzymałości na obciążenia we wszystkich kierunkach. CLT umożliwia szybkie wykonanie konstrukcji i zapewnia znacznie niższy od tradycyjnych materiałów ślad węglowy. Będąc wiodącym producentem drewna konstrukcyjnego, inwestor zdecydował się na biurowiec wykonany z elementów, wytwarzanych w ramach własnej grupy. System CLT (Hexapli) zostanie dostarczony z zakładu Piveteaubois we Francji a słupy i belki nośne z drewna klejonego wzdłużnie (BSH) oraz pozostałe materiały powstaną w Wielu.

Nowy budynek stanie się wzorem zastosowania drewna do budowy obiektów biurowych. Z materiału CLT wykonane zostaną ściany nośne oraz stropy. Całkowicie przeszklona fasada umożliwi podziwianie pięknej, drewnianej konstrukcji także z zewnątrz. W pierwszym etapie powstanie obiekt o powierzchni ok. 1500 m2  o jednej kondygnacji podziemnej i dwóch nadziemnych. Części wspólne oraz biura zostaną wykończone przy użyciu materiałów nawiązujących do widocznych, drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Na realizację całej inwestycji ALLCON ma niespełna rok. Prace budowlane zaplanowane są na zaledwie 9,5 miesiąca, a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zakładane jest na początek marca 2025 roku.

Nowy budynek Sylva ma szansę zostać pierwszym w Polsce tak dużym obiektem biurowym wykonanym w technologii drewna CLT. Pionierska inwestycja w Wielu wpisuje się w wartości ALLCON, w których stawiamy na realne działania, pokazujące naszą troskę o zrównoważony rozwój i innowacyjne rozwiązania.