Atrium Oliva najlepszą inwestycją w Gdańsku - zdjęcie główne

Konkurs jest organizowany przez Miasto Gdańsk oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże (SARP). Odbywa się on co dwa lata, od 2016 roku. Jego celem jest promocja gdańskiej architektury, zaprezentowanie jej różnorodnego i ciekawego oblicza. Wyróżniane są realizacje o szczególnej wartości dla przestrzeni publicznej, które mogą stanowić wyznacznik jakościowy dla nowych inwestycji budowlanych. Nagrody, przyznawane przez prezydenta na wniosek kapituły, otrzymują architekt, inwestor i wykonawca.

Nagrodę w kategorii Budynki i zespoły budynków mieszkaniowych przyznano Atrium Oliva. Inwestycja została perfekcyjnie wkomponowana w willowe otoczenie Oliwy oraz sąsiedztwo lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Projekt powstał w renomowanej pracowni Roark Studio w oparciu o badania z dziedziny neuroarchitektury i neurourbanistyki nt. wpływu przestrzeni na funkcjonowanie mózgu.

Połączenie nauki, innowacji i dobrego designu pozwoliło stworzyć miejsce, które sprzyja zdrowiu, relacjom międzyludzkim i szeroko pojętemu dobrostanowi. W Atrium Oliva nie brakuje rozwiązań ekologicznych. Inwestycję zrealizowano zgodnie ze standardami zrównoważonego budownictwa, co potwierdza m.in. międzynarodowa certyfikacja BREEAM. Projekt jest również laureatem prestiżowego European Property Awards, ogólnopolskiej Budowy Roku oraz PLGBC Green Building Awards

- To już piąta nagroda dla Atrium Oliva, niezwykle ważna, bo lokalna – mówi Marta Drozd-Piekarska, dyrektorka sprzedaży i marketingu spółki deweloperskiej ALLCON. - Atrium Oliva udowadnia, że w Gdańsku możemy budować inwestycje, które zachwycają architekturą i lokalizacją, ale też wieloaspektowym patrzeniem na człowieka, społeczność i środowisko. Mamy nadzieję, że coraz więcej inwestorów będzie podążać tym kierunkiem. Dziękujemy wszystkim specjalistom, którzy byli zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia i Miastu Gdańsk za docenienie wielomiesięcznej pracy całego zespołu.  

Warto dodać, że wśród wyróżnionych inwestycji były też Młyny Gdańskie. Projekt ALLCONu i pracowni B1 Architekci został z powodzeniem wkomponowany w krajobraz dzielnicy Siedlce. Koncepcja osiedla jest inspirowana przeszłością tego miejsca, znanego z młynów, sadów i winnic. Niebanalna fasada budynków nawiązuje do pobliskiej, ceglanej zabudowy i tworzy harmonijną całość z bogato zaaranżowanym dziedzińcem. Dodatkowym atutem inwestycji są nowoczesne lokale usługowe na parterze oraz antysmogowy mural, który na nasze zlecenie zrealizował Marcin Budziński z Wakeuptime.  

Młyny Gdańskie tworzą nie tylko budynki, ale też niezwykle urozmaicona, zielona przestrzeń, którą zrealizowano na wymagającym, kaskadowym terenie. Wprowadziliśmy do projektu wiele gatunków roślin, założenie wodne z instalacją koła młyńskiego oraz elementy małej architektury i alejki spacerowe.  

Więcej informacji o wszystkich nagrodzonych projektach można znaleźć na stronie Biura Architekta Miasta.