Nadmorskie apartamenty zarabiają najwięcej - zdjęcie główne

Sezonowa turystyka, stały zysk

Od lat na mapie polskich turystycznych destynacji królują regiony górskie i nadmorskie. Inwestor, który poszukuje apartamentu wakacyjnego na wynajem, najczęściej bierze więc pod uwagę te dwie lokalizacje. Skoro turyści odwiedzają miejscowości górskie prawie przez cały rok, logiczne wydaje się, że na wynajmie tamtejszych apartamentów można zarobić zdecydowanie więcej niż nad morzem, które przyciąga głównie latem. Dane pokazują jednak, że jest odwrotnie. W 2018 roku pod względem liczby udzielonych noclegów najpopularniejszym turystycznym powiatem był powiat kołobrzeski. Na kolejnych miejscach znalazły się już regiony górskie, m.in. tatrzański i nowosądecki. Biorąc jednak pod uwagę dane dotyczące liczby udzielonych noclegów na jednego mieszkańca, okazuje się, że wybrzeże Bałtyku jest relatywnie popularniejszym miejscem niż góry. W 2018 roku w powiecie kołobrzeskim w przeliczeniu na 1 mieszkańca udzielono aż 63 noclegów. Dla porównania – w powiecie tatrzańskim było to 47, a w jeleniogórskim 31 noclegów.

- Ta relatywnie mniejsza popularność gór oraz wysoka liczba dostępnych tam miejsc noclegowych powodują, że regiony południowe charakteryzują się niższym średniorocznym stopniem wykorzystania bazy noclegowej niż kurorty bałtyckie. - mówi Piotr Tarkowski, dyrektor sprzedaży Allcon Osiedla - Warto zwrócić też uwagę na czas pobytu turysty w miejscu wypoczynku. Z punktu widzenia inwestora – im dłuższe wakacje, tym stabilniejsze źródło przychodu. W 2018 roku statystyczny turysta spędził nad morzem od 5 do 7 dni (zależnie od powiatu). Pobyty w górach trwały statystycznie o kilka dni mniej.

Wyższe obłożenie, wyższy zwrot

Relatywnie mniejsza popularność gór i wysoka podaż miejsc noclegowych powodują, że w południowych powiatach Polski średnioroczna cena najmu apartamentu 4-osobowego już wcześniej była mniejsza niż w kurortach nadmorskich. Obecnie ta różnica, ze względu na epidemię koronawirusa może być jeszcze większa. Nadmorskie kurorty charakteryzują się też znacznie wyższym obłożeniem. Dla porównania – w Kołobrzegu wynosi ono 63%, a w Zakopanym 37%. Szacunkowy średnioroczny przychód z inwestycji o wysokim standardzie nad morzem jest więc naturalnie wyższy nad Bałtykiem. W przytoczonym Kołobrzegu wynosi 90 720 zł, a w Zakopanem – 59 940 zł. Orientacyjne stopy zwrotu z najmu krótkoterminowego wahają się od 11% do 14% nad morzem i od 8% do 9% w górach.

Gdzie nad morze?

Najpopularniejsze nadmorskie destynacje w 2018 roku, wykluczając duże miasta, to powiaty: kołobrzeski, sławieński, kamieński oraz pucki. Ten ostatni może być szczególnie ciekawy dla inwestorów. Warto przyjrzeć się bliżej szczególnie ofercie samego Pucka, który jest lepiej skomunikowany niż kurorty na Półwyspie Helskim, a przy tym zdecydowanie mniej zatłoczony, co jest ważne nie tylko ze względu na warunki do odpoczynku, ale też aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Dynamiczny rozwój miasteczka w ostatnich latach w postaci nowych i planowanych inwestycji, w tym nowoczesnej mariny jachtowej przyciąga tu sportowców z całego świata. To obecnie popularny ośrodek sportów wodnych i żeglarstwa, posiadający świetne warunki do uprawiania kite- i windsurfingu. Rejon uwielbiają także rodziny z dziećmi, z uwagi na wyższe temperatury wody, czyste powietrze oraz piaszczystą plażę. Dodatkowo, dobra infrastruktura, bliskość Trójmiasta i dogodny dojazd sprawiają, że jest to oferta atrakcyjna nie tylko w sezonie. Całoroczne obłożenie, które nawet w najmniej popularnych miesiącach nie spada poniżej 25%, pozwala inwestorom zarabiać przez cały rok.

Mieszkać na klifie

Jedną z ciekawszych inwestycji w Pucku są gotowe do oddania NEXO Apartamenty na Klifie. Marynistyczna architektura, ciekawie zaaranżowana przestrzeń zielona i piękne widoki na Zatokę Pucką tworzą prawdziwą enklawę wypoczynku. Apartamenty są zlokalizowane nad samym morzem, w otoczeniu zieleni. W 10 minut można stąd dojść spacerem do mariny i wypożyczalni sprzętu wodnego. W sąsiedztwie zaczynają się też najbardziej malownicze trasy rowerowe Pomorza.

- W ostatnich dniach widzimy wzrost zainteresowania nadmorskimi apartamentami wśród naszych klientów. – mówi Piotr Tarkowski - Dużo osób z tzw. segmentu SOHO (small office home office) poszukuje też większych przestrzeni do aranżacji biura w mieszkaniu i wygodnej pracy, która nie będzie kolidować z aktywnością pozostałych członków rodziny.

Ceny apartamentów w Pucku są dużo bardziej przystępne niż w pobliskim Trójmieście. W ofercie dostępne są lokale od 2 do 4 pokoi z przestronnymi tarasami lub ogrodami. Duże zainteresowanie klientów zachęciło ALLCON do kontynuacji tej inwestycji. 

Rozpoczynamy przedsprzedaż inwestycji NEXO Apartamenty Inwestycyjne. 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem.