Neuroarchitektura w inwestycjach mieszkaniowych - zdjęcie główne

Neuroarchitektura to dziedzina stosunkowo młoda i interdyscyplinarna, łącząca m.in. psychologię środowiskową, architekturę i neurobiologię. 

Już w latach 50. XX wieku architekt Richard Neutra zaczął analizować wpływ architektury na biologię człowieka. Kilkadziesiąt lat później, w latach 80., przełomowe badania przeprowadził profesor Roger Ulrich, który wykazał, że projektowanie szpitali z uwzględnieniem naturalnych widoków - na przykład zieleni za oknem - może przyspieszyć proces rekonwalescencji pacjentów. W 2003 roku architekt John Eberhard założył Academy of Neuroscience for Architecture (ANFA) przy Instytucie Salka w Kalifornii. Od tego czasu zrealizowano na całym świecie setki analiz, które dowodzą, że przestrzeń, w której żyjemy, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i całego organizmu. Wnioski z tych badań czekają na zastosowanie jako narzędzie wspierające projektowanie przestrzeni z myślą o człowieku i jego dobrostanie.

- Innowacyjność i troska o najwyższą jakość są wpisane w DNA ALLCONu. Wdrażanie elementów neuroarchitektury do naszych projektów to jeden z wielu elementów, który wyróżnia nas na rynku i świadczy o wrażliwości organizacji na człowieka i jego potrzeby. Stawiamy na rzetelność a konsekwencją tego jest współpraca z najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach, jak Natalia Olszewska. – mówi Łukasz Śledź, członek zarządu spółki deweloperskiej ALLCON.

Natalia Olszewska wykorzystuje szeroką wiedzę, zdobytą w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych, do popularyzacji neuroarchitektury w naszym kraju. Jest współzałożycielką IMPRONTA - firmy badawczo-doradczej, zajmującej się projektowaniem dla zdrowia i dobrostanu. Jednym z elementów naszej współpracy były warsztaty z neuroarchitektury.

- Połączenie wiedzy i doświadczenia Allconu oraz IMPRONTA pozwala nam tworzyć jeszcze lepsze inwestycje, które będą wspierać szeroko pojęty well-being mieszkańców a także zmieniać miasta na lepsze. Doceniamy tę współpracę również ze względu na wspólne wartości naszych organizacji. Nie możemy doczekać się efektów tych działań i liczymy na to, że polska branża deweloperska obierze kurs na wyznaczoną przez nas, odpowiedzialną drogę – mówi Marta Drozd-Piekarska, dyrektorka marketingu i sprzedaży spółki deweloperskiej ALLCON.

- Cieszę się, że firma ALLCON nam zaufała. Projektowanie nakierowane na człowieka - i jednocześnie z troską o planetę - to przyszłość architektury. Dzięki dziedzinom takim jak neuroarchitektura możemy lepiej zrozumieć, jak przestrzeń wpływa na ludzki organizm, emocje i zachowanie, a w konsekwencji - podejmować bardziej świadome i odpowiedzialne decyzje projektowe. W końcu, jak powiedziałby lekarz: przede wszystkim nie szkodzić. Firma ALLCON jest pierwszym deweloperem w Polsce, który z taką otwartością i uważnością podchodzi do tego tematu – mówi Natalia Olszewska.

Warto dodać, że badania dotyczące neuroarchitektury i neurourbanistyki wykorzystaliśmy w projekcie Atrium Oliva - jednej z najbardziej nagradzanych trójmiejskich inwestycji.