POLIPACK - wyjątkowa hala produkcyjna zrealizowana przez ALLCON - zdjęcie główne

Polipack to producent wysokiej jakości opakowań z tworzyw sztucznych, w tym z ekotworzyw. Ten znany z dbałości o kwestie środowiskowe inwestor potrzebował sprawdzonego generalnego wykonawcy do budowy swojego najnowszego obiektu. Generalny Wykonawca ALLCON Budownictwo został wybrany z uwagi na liczne realizacje w branży przemysłowej, doświadczenie z certyfikacją BREEAM i wcześniejszą bardzo udaną współpracę.

Tym razem zakres prac obejmował obiekt o powierzchni całkowitej 29 397 m2, składający się z hali i trzykondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego, infrastrukturę drogową oraz zagospodarowanie terenu. Co ciekawe, pod poziomem gruntu zlokalizowano halę garażową o powierzchni ponad 6 tysięcy m2, zwieńczoną  wzmocnionym żelbetowym stropem, na którym zostaną umieszczone maszyny i urządzenia produkcyjne. Hala składa się z części produkcyjnej i magazynu wysokiego składowania dostosowanego do regałów jezdnych.

Inwestycja prezentuje się bardzo efektownie. Cześć elewacji będzie porośnięta bluszczem, a istniejącą i nową halę połączy zabudowane przejście technologiczne i przeszklona kładka dla pracowników.

Wyróżnikiem realizacji jest certyfikat BREEAM. Dzieląc się swoim doświadczeniem, firma ALLCON Budownictwo pełniła rolę doradcy projektanta, co zaowocowało wprowadzeniem szeregu ekologicznych rozwiązań, takich jak ogrody deszczowe czy armatura o małych wypływach. Nowy zakład charakteryzuje wysoka efektywność energetyczna. Przewidziano pionowe panele fotowoltaiczne na elewacji, energooszczędne źródła światła i windę z układem odzyskiwania energii, a także instalacje grzewcze na bazie pomp ciepła i dolnego źródła ciepła, co wymagało wykonania siedemdziesięciu pięciu 100-metrowej głębokości sond gruntowych. Konstrukcja uwzględnia planowany przez klienta system odzysku ciepła z urządzeń produkcyjnych.

W fazie robót monitorowano zużycie wody i energii oraz zminimalizowano ilość odpadów poprzez segregację i recykling. Do budowy stosowano drewno z certyfikatem FSC i materiały z deklaracją środowiskową produktu.

Audytorzy BREEAM docenili również brak barier architektonicznych, ułatwienia dla rowerzystów oraz oświetlenie terenu o niskim stopniu zanieczyszczenia świetlnego. W efekcie inwestycja uzyskała wynik powyżej 50% i otrzyma certyfikat BREEAM z oceną „good”.

W trakcie realizacji robót generalny wykonawca ALLCON Budownictwo mierzył się z licznymi wyzwaniami, obejmującymi trudne warunki gruntowe czy kolizję z napowietrzną linią energetyczną. Obecnie prowadzone są prace końcowe i odbiory techniczne, a pod koniec czerwca zostanie złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie.