Kto wybudował nagradzane trójmiejskie hotele?

Trójmiejskie hotele Dwór Oliwski, Radisson Blu oraz Golden Tulip Gdańsk zostały na początku 2016 roku wyróżnione w prestiżowych zestawieniach branżowych. Za realizację każdego z tych obiektów odpowiedzialna była pomorska spółka ALLCON Budownictwo.

Zdecydowana większość, bo aż czternaście z dwudziestu pięciu najlepszych polskich hoteli wybranych przez użytkowników serwisu turystycznego Tripadvisor, znajduje się w Krakowie lub Warszawie. W zestawieniu będącym częścią raportu TravelersChoice 2016 jako jedyne obiekty zlokalizowane na północy Polski znalazły się dwa pięciogwiazdkowe hotele z Trójmiasta: Dwór Oliwski oraz Radisson Blu, którego charakterystycznym elementem jest wkomponowany w konstrukcję budynku fragment kamienicy gotyckiej. Za budowę obydwu odpowiedzialny był pomorski generalny wykonawca, ALLCON Budownictwo.

Łącznie na terenie Trójmiasta w standardzie pięciogwiazdkowym działa siedem hoteli, z których my zrealizowaliśmy trzy. Bardzo nas cieszy, że wśród nielicznych wyróżnionych obiektów z naszego regionu znalazły się akurat te, w których powstawanie byliśmy bezpośrednio zaangażowani. Zwłaszcza, że ocenie podlegał nie tylko poziom obsługi i oferta hoteli, lecz także jakość ich architektury oraz wykończenia wnętrz – mówi Mariusz Białek, Prezes Zarządu w ALLCON Budownictwo.

Również inny obiekt wybudowany przez tego generalnego wykonawcę odniósł na początku 2016 roku duży sukces. Czterogwiazdkowy Golden Tulip Gdańsk zajął pierwsze miejsce w kraju i trzecie w Europie wśród hoteli należących do sieci Louvre Hotels Group, dzięki czemu znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych spośród dwustu zlokalizowanych w czterdziestu krajach obiektów spod szyldów Royal Tulip, Golden Tulip oraz Tulip Inn.

Charakterystyka budowy luksusowych hoteli

Hotel o wysokim standardzie wymaga realizacji spełniającej bardzo precyzyjnie określone wymagania inwestora oraz otoczenia. Pięciogwiazdkowe obiekty powstają zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach, często w terenie gęsto zabudowanym o dużym natężeniu ruchu, nierzadko posiadającym również walory historyczne. Wynika z tego potrzeba dbałości o odpowiednią organizację placu budowy, m.in. estetykę zabezpieczeń, poszanowanie środowiska i praw okolicznych mieszkańców.

Nie można zapominać, że data otwarcia luksusowego hotelu jest ogłaszana szeroko i z wyprzedzeniem, przez co staje się nieprzekraczalna dla generalnego wykonawcy. Inwestycja musi przy tym spełniać wyśrubowane kryteria wysokiej jakości związanej z wykonaniem, a po otwarciu wszelkie prace serwisowe należy prowadzić w dyskretny i szybki sposób, tak aby nie przeszkadzać w funkcjonowaniu działającego już obiektu – zauważa Mariusz Białek.

Ponadto w takich realizacjach zwykle stosowane są nietypowe rozwiązania w architekturze i wykończeniu wnętrz. Oznaczają one pewne trudności nie tylko projektowe, logistyczne, czy realizacyjne, ale i formalno-prawne. Specjalistyczne materiały wykorzystywane w budowie luksusowych hoteli często sprowadzane są na zamówienie lub importowane, a generalny wykonawca musi wykazać się umiejętnością realizacji niestosowanych w innych projektach, indywidualnych rozwiązań, które muszą być zgodne z przepisami prawa budowlanego.


O ALLCON BUDOWNICTWO Sp. z o.o.

To pomorska spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie budowlanych obiektów kubaturowych w modelach „zaprojektuj i wybuduj” oraz „pod klucz”. Przez 27 lat obecności na rynku, firma zrealizowała kilkadziesiąt projektów dla polskich i zagranicznych inwestorów. W jej dorobku znajduje się szereg certyfikatów, m.in. wydane przez niezależną, międzynarodową jednostkę certyfikacyjną Det Norske Veritas (obecnie DNV GL Group), potwierdzające spełnianie wymagań norm opisujących zasady zarządzania jakością (ISO 9001:2008) oraz zarządzania środowiskowego (ISO 14001:2004).