Dbajmy o Naszą Planetę - małe gesty, duże znaczenie! - zdjęcie główne

W sobotę wraz z naszymi rodzinami postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do posprzątania miejskiego lasku w okolicy naszej inwestycji Nowa Dąbrowa. Takiej ilości zebranych śmieci, chyba nikt z nas się nie spodziewał. Worki szybko się skończyły, choć przygotowaliśmy ich aż 150! To tylko potwierdza fakt, jak ważne jest, by nie tylko w Dzień Ziemi, ale też na co dzień rozglądać się wokół i szukać sposobów na poprawę stanu środowiska.

Poza takimi akcjami jak sprzątanie terenów zielonych, zastanówmy się też nad innymi sposobami, w jakie możemy codziennie wspierać naszą planetę. Co warto zrobić?

Segreguj śmieci

Zgodnie z danymi Ministerstwa Środowiska przeciętny Polak produkuje 320 kg śmieci rocznie. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 90,6 proc. badanych Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, ale zaledwie 67 proc. ankietowanych uważa, że o segregację śmieci dbają również ich sąsiedzi.

Jedynie 52 proc. Polaków umie właściwie posegregować odpady, co pokazało badanie przeprowadzone przez Symetrię, agencję User Experience.

Oszczędzaj wodę

Według wyliczeń organizacji ekologicznych już samo zakręcanie kranów przy myciu zębów to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie, co rocznie daje nam wynik 10800 oszczędzonych litrów. Natomiast jeżeli przecieka nam kran, w ciągu roku tracimy prawie 12 tys. litrów wody.

Oszczędzaj energię

Rocznie na świecie zużywane jest łącznie około 22 trylionów kWh energii, z czego około 0,25 proc. przeznacza się na oświetlenie. Oszczędność energii elektrycznej zależy zarówno od sprzętu, jak i od nawyków domowników oraz umiejętności obsługi urządzeń elektrycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na: płyty indukcyjne, podgrzewanie ciepłej wody, piekarnik, lodówkę, zmywarkę oraz oświetlenie.

Ogranicz zużycie plastiku i papieru

Każdego roku na świecie od 5 do 13 mln ton tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów. Niestety w Polsce poziom recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych wynosi zaledwie 26 proc. i jest niższy od średniej w Unii Europejskiej o 14 proc. Również produkcja papieru to duże obciążenie dla środowiska – wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew.

Ogranicz korzystanie z samochodu

Liczba samochodów w Polsce gwałtownie rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku zarejestrowanych było niemal 30 milionów pojazdów, a liczba ta ciągle rośnie. Jak się okazuje, zanieczyszczenia emitowane przez samochody odpowiadają za śmierć 50 tysięcy Polaków rocznie. Zapewne nie wszyscy też wiedzą, że 1 litr zużytego oleju silnikowego może zanieczyścić 1 mln litrów wody.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu i każdemu z Was, kto codziennie wspiera ideę dbania o naszą planetę.