Siedlce – urokliwa dzielnica w sąsiedztwie Śródmieścia Gdańska - zdjęcie główne

Siedlce to dzielnica położona w centralnej części Gdańska, tuż obok Śródmieścia. Posiada nie tylko wspaniałą lokalizację, ale również ciekawą historię.  

Nazwa dzielnicy pochodzi od starosłowiańskiego słowa „siodło”, które oznaczało małą osadę. Obecna nazwa pochodzi od słowa „Szydlice”. Ostateczną wersję ustaliła Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. 

HISTORIA DZIELNICY SIEDLCE W PIGUŁCE 

Pierwsza wzmianka o dzielnicy pochodzi z 1400 roku. Siedlce dawniej funkcjonowały jako oddzielna wieś, którą w XV wieku Kazimierz Jagiellończyk podarował miastu. Teren był wielokrotnie zrównywany z ziemią na skutek walk i bitew, które toczyły się na tym obszarze. Przez wieki Siedlce były niszczone przy okazji ataków na Gdańsk, który – w przeciwieństwie do maleńkiej pobliskiej wsi – był otoczone obronnym murem. Dopiero na początku XIX wieku Siedlce zostały dołączone do Gdańska, stając się jedną z dzielnic tego miasta. 

TU WARTO MIESZKAĆ 

Obecnie Siedlce są jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic do zamieszkania. Jej dogodna lokalizacja umożliwia ich mieszkańcom korzystanie z oferty tętniącego życia centrum przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i kameralności.  

Zaletą dzielnicy jest dobrze funkcjonująca komunikacja miejska, dzięki której w szybki i łatwy sposób można dostać się w niemal każde miejsce miasta. Dużą rolę odgrywa również sama ul. Kartuska. Mieszkańcy Siedlec z łatwością mogą dotrzeć pieszo na Stare Miasto i słynnej ulicy Długiej w Gdańsku. Urząd Miejski, Sąd Okręgowy, centra biznesowe, a także położona w rejonie Starego Miasta nowoczesna galeria handlowa "Forum", znajdują się w zasięgu kilkunastu minut spacerem, autem lub rowerem. Tak dogodna lokalizacja umożliwia korzystanie z oferty tętniącego życiem centrum oraz cieszenie się zaletami mieszkania w spokojniejszym rejonie miasta.

Dzielnica Siedlce posiada dwie szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, przedszkola oraz żłobek. Mieszkańcy w tej lokalizacji cenią sobie dostępność licznych terenów zielonych oraz place zabaw, które znajdują się na ul. Bądkowskiego i Goszczyńskiego. Dużą rolę odgrywa szeroka oferta punktów handlowo-usługowych oraz ośrodki zdrowia. Ważną rolę odgrywają kompleksy szpitalne, takie jak: jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA przy ul. Kartuskiej, Okręgowy Szpital Kolejowy przy Powstańców Warszawskich oraz oddziały Szpitala im. Mikołaja Kopernika Copernicus. Warto również wspomnieć o Małej Klinice oraz licznych aptekach.

Wśród najważniejszych zabytków tej dzielnicy należy wymienić budynek pochodzący z XVIII wieku przy ul. Kartuskiej, neogotycki kościół pw. św. Franciszka z Asyżu z lat 1904-1906 oraz budynki znajdujące się przy ul. Malczewskiego, wybudowane z cegieł muru pruskiego. Na terenie Siedlec znajdują się również pomniki. Jeden z nich poświęcony jest pamięci ofiar I wojny światowej, zaś inny przedstawia Jacka Malczewskiego, polskiego malarza z przełomu XIX i XX wieku.

MIESZKANIA W DZIELNICY SIEDLCE

Zabudowa dzielnicy jest zróżnicowana. Dominują tu klimatyczne kamienice, ale widoczne są również domy wielo- i jednorodzinne. Mieszkańcy mogą cieszyć się licznymi pasami zieleni pomiędzy domami i blokami. Na terenie dzielnicy znajduje się dwa parki – Park Bema oraz park Na Zboczu. Popularnym miejscem na spacery i aktywność fizyczną jest również skwer przy ul. Malczewskiego. 

Siedlce to miejsce, w którym każdemu będzie dobrze się żyło. Doskonałą lokalizację oraz klimat tego miejsca docenią zarówno osoby młodsze, jak i starsze, rodziny z dziećmi i single. Bliskość centrum i Śródmieścia Gdańska przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i kameralności to dwie cechy tej dzielnicy, które urzekną każdego. Z pewnością odnajdą się tam osoby, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie zależy im na bliskości do centrum.  

Młyny Gdańskie to inwestycja, która powstaje w Siedlcach, przy ulicy Malczewskiego. Kameralne osiedle, oferujące szeroki wybór lokali mieszkalnych w metrażach od 25 do 122 m2, powstaje niecałe 2 km od Śródmieścia Gdańska.

Największe apartamenty będą miały ekspozycję na 3 strony świata, natomiast powierzchnia ogródków sięgać będzie nawet 220 m2. 

Uzupełnieniem komfortu mieszkańców będzie prywatna strefa rekreacyjno-klubowa umiejscowiona w centralnej części osiedla oraz lokale usługowe zaplanowane od strony ulicy Malczewskiego.

Ruszyła sprzedaż mieszkań. Poznaj ofertę i zamieszkaj w doskonałej lokalizacji w Gdańsku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem.